Osnovna škola Stjepana Antolovića Privlaka

Liga prvaka

Autor: Manuela Domitrović, 7. 4. 2013.

Nakon uvjerljive pobjede Bayerna nad Juventusom i remija PSG i Barcelone, spektakl su nam pripremili Real Madrid i Galatasaray a zatim Malaga i Borussia Dortmund. Klikom na opširnije pročitajte više...

Nakon što je prije 11 godina “kraljevski“ klub zadnji put osvojio najelitnije klupsko natjecanje ove se sezone nadaju jubilarnom desetom naslovu. Kako je ovaj europski velikan grupnu fazu natjecanja završio na drugom mjestu ljestvice u osmini finala su naletjeli na Manchester United, bivši klub najboljeg Realova igrača Cristana Ronalda.

U prvoj utakmici na Santiago Bernabeu u Madridu ova su dva kluba odigrala 1:1. Upravo je Cristiano Real doveo do izjednačenja. Uzvrat u Manchesteru prošao je mnogo dramatičnije. Prvo je kapetan Reala, Sergio Ramos pogodio svoju mrežu i time doveo protivnika u vodstvo. U 63. minuti portugalski napadač Nani dobiva izravni crveni karton a minutu poslije toga u igru ulazi hrvatski igrač Luka Modrić. Tada Luka preuzima konce igre i pogađa za 1:1. samo tri minute poslije miljenik Old Trafforda Cristiano Ronaldo zabija za konačnih 2:1 i odvodi svoju momčad u četvrtfinale. Iako su bili potišteni ispadanjem svoga kluba iz Lige prvaka navijači Manchestera pokazali su svoju veličini. Nakon sučeva posljednjeg zvižduka Old Traffordom se prolomilo ime njihovog dugogodišnjeg miljenika Cristiana Ronalda. Galatasaray predvođen Didierom Drogbom, Wesleyem Sneijderom i Burakom Yilmazom najavljuju pohod na veliku pobjedu nad Real Madridom.

U drugom susretu sastaju se Malaga i Borussia iz Dortmunda. Malaga, jedno od najvećih iznenađenja ovogodišnje Lige prvaka u osmini finala naletjela je na Europskog prvaka iz 2004. godine koje je tada vodio Jose Mourinho. Prvu su utakmicu odigrali u Portu na stadionu Dragao i taj je dvoboj završio rezultatom od 1:0 za domaćina. U uzvratnoj utakmici u Andaluziji momčad Manuela Pellegrinija uspjela je preokrenuti ukupni rezultat u svoju korist.

U prvome poluvremenu Malaga je imala mnogo dobrih prilika ali ih nije iskoristila. Mladi Malagin vezni igrač zvan Isco tada baš poput Modrića stvari uzima u svoje ruke i u 43. minuti 1. poluvremena sa ruba kaznenog prostora poravnava ukupan rezultat i dovodi Malagu u prednost od 1:0.

I u drugome poluvremenu napadi Malage nisu prestajali a konačni slom Porto je doživio nakon drugog žutog kartona što je značilo da ostaju sa deset igrača. 77. minuta donosi konačan kraj za Porto kada Santa Cruz pogađa glavom na ubacivanje Isca. Njihov današnji protivnik još je jedan bivši prvak Europe. Momčad Jurgena Kloppa predvođena mladim nadama Njemačkog nogometa Marcom Reusom i Mariom Gotzeom svoju je skupinu završila na 1. mjestu iznad madridskog Reala, nizozemskog Ajaxa i Manchester Cityja.

Osmina finala donjela im je ukrajinski Šahtar predvođen hrvatskim kapetanom Darijom Srnom. U Donjecku je rezultat završio sa 2:2 ali je Borussia u Dortmundu doslovno razbila Šahtar sa 3:0. Iako se Borissia sa njemačkim naslovom već oprostila jer za Bayernom zaostaje 20 bodova a upravo ju je Bayern izbacio i iz njemačkoga kupa Borussia se nada Europskoj kruni. Hoće li momčad Manuela Pellegrinija predvođena nevjerojatnim Iscom uspjeti slomiti Borussiju ili će se poznata izreka Garyja Linekera da na kraju Nijemci uvijek pobjeđuju opet obistiniti?