preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Antolovića Privlaka

 > Naslovnica
Vijesti

Profesionalno usmjeravanje za učenike viših razreda osnovne škole

Autor: Anamarija Vincetić Lešić, 11. 3. 2011.

Vrijeme odluke o izboru srednje škole je pred vama. Koje zanimanje odabrati? U kojoj školi? Radi se o jednoj od značajnijih odluka u vašem životu kojom ćete u većoj mjeri odrediti svoj daljnji profesionalni put.

                     KAMO DALJE?


Kamo sada?
Kako odabrati školu?
Što trebam znati pri odabiru?
Tko mi može pomoći?
Kako će to utjecati na moj život?
Koji su uvjeti za upis u škole?
Gdje ću naći informacije?

Vjerojatno se većina vas,, našla pred nekima od ovih pitanja. Profesionalno usmjeravanje vam upravo nastoji pomoći da pronađete prave odgovore na za vas važna pitanja o budućnosti. Osim radionica koje ćemo zajedno imati u osmom razredu, ovo je prilika da se pobliže upoznate s nekim temama vezanim uz profesionalno usmjeravanje i informiranje.

Prije nego krenemo dalje, razjasnimo neke važne pojmove vezane uz profesionalnu orijentaciju. Profesionalno usmjeravanje je postupak kojime putem raznih metoda upoznajete sebe i svoje osobine te značajke poslova i zanimanja, dobivate informacije o školama i zanimanjima i odabirete za vas najbolji profesionalni put.

Često je moguće proći postupak profesionalne orijentacije pri nekoj instituciji (na primjer Hrvatskom Zavodu za zapošljavanje ili nekoj drugoj privatnoj ustanovi). Tada on uključuje testiranje raznih sposobnosti, interesa i ostalih osobina ličnosti i savjetodavni razgovor sa stručnjakom. On vas nastoji usmjeriti prema područjima u kojima ste dobri (jaki) i prema zanimanjima u kojima će najbolje doći do izražaja vaše sposobnosti i druge osobine te koja će najbolje zadovoljiti vaše interese.

Uz ovo vrlo specifično i izrazito stručno profesionalno umjeravanje, možemo govoriti o širem poimanju profesionalnog usmjeravanja: to se događa svaki put kad imate priliku promišljati o sebi, o svojoj budućnosti, o onome što želite i kamo želite ići i informirati se o školama i zanimanjima. Često to radite sasvim spontano s roditeljima, učiteljima i prijateljima.

Profesionalni razvoj odnosi se na razvijanje interesa za pojedina zanimanja, svijesti o vlastitim sposobnostima, vrijednostima i sklonostima, kao na razvijanje sposobnosti i vještina.

Razmisli! Što si htio biti kad si bio u 2. razredu? Što želiš postati danas? Vjerojatno se kod većine odgovor promijenio. To se dogodilo zato što ste bolje upoznali sebe i svijet, stekli ste neka nova iskustva i proširili interese. Jednako tako je vjerojatno da će se vaš odgovor na ovo pitanje za nekoliko godina dosta razlikovati od današnjeg. I to je sasvim u redu. Znači da se normalno razvijate. Profesionalni razvoj događa se tijekom cijeloga života, iako je najintenzivniji u razdoblju od završnih razreda osnovne škole pa negdje do 25. godine.

Karijera je slijed poslova i zanimanja koje čovjek obavlja do svog umirovljenja. Obično tijekom života mijenjamo više poslova, a nekada i zanimanja.

Karijera svakoga od nas određuje naš život - materijalni položaj, društveni ugled, mjesto stanovanja, prijatelje. Zato je planiranje i usmjeravanje vlastite karijere zapravo planiranje vlastita života.

Odabir zanimanja je proces koji uključuje niz odluka što ih donosi pojedinac tijekom svog školovanja i zaposlenja:
- odabir budućeg osnovnog zanimanja
- odabir prikladnog programa školovanja
- pronalaženje poslova koje će pojedinac obavljati

 

Svaki čovjek ima svoj jedinstveni sklop osobina. Na primjer: Ivan ima dobre sposobnosti rasuđivanja, voli raditi samostalno, zanima ga istraživanje i vrijedno mu je u životu ići naprijed, dok je Marko spretan u praktičnim poslovima, voli raditi s ljudima, zanima ga posao u kojem se može kretati.

Svako zanimanje traži svoj sklop osobina. Radni zadaci i okolnosti rada određuju koje su osobine važne u nekom zanimanju. Na primjer: za zanimanje istraživača ili znanstvenika traži se ustrajnost, sposobnost samostalnog rada, motivacija za postignuće, dobre intelektualne sposobnosti pa će Ivanu vjerojatno odgovarati ovakva zanimanja. S druge strane, Marko će se bolje snaći i biti zadovoljniji ako odabere zanimanje u kojem se traži spretnost, rad s ljudima, tjelesna spremnost i kretanje pa će on biti zadovoljniji ako odabere zanimanje koje traži da osoba ima ove osobine, kao na primjer zanimanje vatrogasca ili profesora tjelesne kulture.

Za većinu ljudi zadovoljstvo u poslu ovisi o usklađenosti njihovih osobina s karakteristikama posla.

To znači da pri odabiru zanimanja morate poznavati:
1. tipične poslove i uvjete rada u različitim zanimanjima i
2. i sebe samoga!

Tri vrste osobina koje su važne za prilagodbu zanimanju jesu:

a)      vrijednosti,

b)      interesi i

c)      sposobnosti.

Vrijednosti su temeljni ciljevi koje pojedinac želi ostvariti u svom životu.

Prijedlog:  Razmisli! Što ti je u životu važno i vrijedno? Što te pokreće? Napravi popis, a zatim poredaj po važnosti. Svatko od nas ima neku svoju ljestvicu vrijednosti i prema njoj se usmjerava u raznim odlukama i postupcima.

Interesi su trajnija zanimanja pojedinca za određene aktivnosti.

Prijedlog: vidi upitnik profesionalnih interesa i sklonosti na http://mrav.ffzg.hr/zanimanja

Sposobnosti su temeljne čovjekove osobine. Jedna od mogućih podjela je na:
- intelektualne (npr. sposobnost rasuđivanja, rječitost, sposobnost pamćenja, brzina zamjećivanja),
- motoričke (npr. brzina reagiranja, tjelesna snaga, ručna spretnost) ili
- senzorne (npr. oštrina vida, taktilna osjetljivost).

Sposobnosti određuju domet pojedinca u nekoj aktivnosti. To znači da će o tvojim sposobnostima ovisiti koliko ćeš biti dobar u nekom poslu, a kad smo u nečemu dobri onda se osjećamo dobro, zadovoljno i samopouzdano i dajemo sve od sebe da se dalje razvijamo. Zato je važno odabrati ono zanimanje za koje imamo dobre sposobnosti. U protivnom postoji rizik da budemo nezadovoljni i frustrirani poslom i da nismo previše motivirani za rad.

Prijedlog: Razmisli! Razmisli o onome u čemu si dobar/dobra u školi, u aktivnostima u odnosima s ljudima. Porazgovaraj s osobama koje te dobro poznaju – možda ćeš otkriti još neke vlastite jake strane.

Rekli smo da je pri odabiru zanimanja i škole važno poznavati sebe i poznavati svijet rada. Poznavati svijet rada znači poznavati različita zanimanja, njihove glavne značajke i zahtjeve, uvjete i perspektive zaposlenja i drugo.

Pritom treba voditi računa o:
- Opisu poslova – kako izgledaju poslovi koji se traže u određenom zanimanju,
- Radnim uvjetima – koji su radni uvjeti (da li su poslovi pretežno sjedilački ili se kreće, da li se traži da osoba bude često u otvorenim prostorima ili je na zatvorenom, da li je posao riskantan i slično),
- Poželjnim osobinama – koje osobine se traže za određeno zanimanje,
- Potrebnom obrazovanju – koliko i na koji način se treba školovati da se dođe do određenog zanimanja,
- Mogućnostima zaposlenja i vjerojatnim prihodima – koliko je traženo to zanimanje na tržištu rada i kolika je plaća koja s može očekivati.

Želiš li saznati više o ovim stvarima skokni na Vodič kroz zanimanja i prošeći po njemu.

http://mrav.ffzg.hr/zanimanja/)

 

Pedagoginja: IVANA PANIĆ

 




Ova škole je e-Škola

Raspored početka i završetka nastavnih sati



PRIJEPODNE                                         

0. SAT 07:05-07:50                                 

ULAZAK - 07:50                                      

1. SAT 08:00 – 08:45                              

2. SAT 08:50 – 09:35                              

3. SAT (9:45) 9:50 – 10:35                      

4. SAT 10:40 – 11:25                               

5. SAT 11:30 – 12:15                               

6. SAT 12:20 – 13:05  

   POSLIJEPODNE    

0. (6.) SAT 12:20 – 13:05

ULAZAK -13:10

1. (7.) SAT 13:20 – 14:05

2. (8.)  SAT 14.10- 14:55

3.  (9.) SAT (15:05) 15:10 – 15:55             

4. (10.) SAT 16:00 – 16:45

5. (11.)  SAT 16:50 – 17:35

6.  (12.) SAT 17:40 – 18:25

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

e-Dnevnik
Ispis statistike od 23. 1. 2011.

Ukupno: 8657829
Ovaj mjesec: 726
Ovaj tjedan: 291
Danas: 2
CMS za škole logo
Osnovna škola Stjepana Antolovića Privlaka / Školska 40, HR-32251 Privlaka / os-santolovica-privlaka.skole.hr / ured@os-santolovica-privlaka.skole.hr
preskoči na navigaciju