2017-09-08 20:08:00

Terenska nastava u Vukovaru


 

 

U sklopu projekta ”Posjet osmih razreda Vukovaru” učenici osmih razreda bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 7. i 8. rujna u organizaciji „Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar“.

 

 

U rano jutro, 7.9. 2017. krenuli smo uzbuđeni i u polusnu prema Vukovaru. Nakon jednosatne vožnje smo doputovali u Vukovar gdje smo nakon doručka krenuli u obilazak s našim vodičem prema sljedećem programu:

1. Predavanjem na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar učenici su detaljno upoznati s uzrocima Domovinskog rata kao i s tromjesečnim borbama na vukovarskom području.

1. Gradski muzej Vukovar nalazi se u dvorcu Eltz koji je tijekom rata pretprio velika oštećenja. Nakon dugogodišnjeg truda, muzej je opet otvoren 2013. i sadrži više od 1400 djela suvremene i europske umjetnosti.

2. Muzej Vučedolske kulture ponudio nam je brojne materijalne izvore iz prapovijesti koji su pronađeni na lokalitetu Vučedola. Muzej prikazuje život i postignuća vučedolske kulture.

U popodnevnim satima smjestili smo se u hostel Dubrovnik koji se nalazi na području bivše vojarne. Nakon kratkog odmora i večere, slobodni dio dana proveli smo u središtu grada gdje smo zapalili svijeću uz bijeli križ na ušću Vuke u Dunav. Večernje sate učenici su proveli u disku, a potom smo u 21:30 svi krenuli na zasluženi odmor.

 

Drugi dan obilazili smo memorijalne lokalitete. Dan je započeo jutarnjim dolaskom u Gradsku bolnicu u sklopu koje se nalazi Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. Za vrijeme opsade grada bolnica je postala vojna bolnica. Sustavno je bombardirana i uništavana od strane agresora. Važno je spomenuti da je tada upraviteljica bolnice bila dr. Vesna Bosanac. Bolesnici su se nalazili u podrumu, preživljavali u teškim uvjetima. Danas je u toj bolnici vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja.

Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti je danas zgrada napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije. Tu smo upoznali junaka Blagu Zadru koji je na Trpinjskoj cesti vješto zaustavio tenkove agresora.

U muzeju Domovinskog rata u vojarni 204. brigade HV-a razgledali smo naoružanje korišteno u Domovinskom ratu, simulaciju bojnog polja, izložbenu postavu minsko-eksplozivnih sredstava, replički prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“.

Posjetili smo Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Ono je najveća masovna grobnica nakon Drugog svjetskog rata.  Devet stotina trideset i osam bijelih križeva simboliziraju žrtve. Zapalili smo lampione ispred velikog spomenika u sredini kojeg je “zračni križ” i vječni plamen.

Zadnja naša memorijalna lokacija obuhvaćala je Spomen dom Ovčara i masovnu grobnicu Ovčara. Ovčara je naziv farme u sklopu Vupika, smještena 5 kilometara jugoistočno od Vukovara, a danas poznata po najvećem pokolju počinjenom u Domovinskom ratu. Spomen dom “Ovčara“ otvoren je 20. studenoga 2006. u hangaru u kojem su prije 25 godina svoje posljednje sate i minute života proveli zarobljeni branitelji i civili koji su kasnije mučki ubijeni. Ovčara predstavlja trajni podsjetnik na njihove posljednje poglede, osmijehe i njihove posljednje riječi…

Prije odlaska iz grada heroja učenicima je održana prezentacija na temu „Škola mira“ s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije. Škola mira želi učenicima prenijeti pozitivno ozračje u kojemu će se oni razvijati kao odgovorni građani i građanke svjesni vrijednosti uvažavanja različitosti i njegovanja trajnog mira. Boravak osmaša u Vukovaru završio je kvizom u kojem su sudjelovali učenici predstavnici škola sudionika u projektu. Našu školu predstavljali su učenici Filip Lučić i Iva Domitrović i plasirale su se na 2. mjesto.

U pratnji 2 osma razreda bile su njihove razrednice Marija Rukavina i Jelena Domac. 
Fotografije ove terenske nastave možete pogledati u galeriji slika.


Osnovna škola Stjepana Antolovića Privlaka