Jesen

Autor: Katarina Ronto, 19. 9. 2017.

Pozdrav jeseni

Ta divna, ah ta divna jesen... laganim koracima šulja se i u naše domove, vrtove, polja, krajeve... Svojim razdraganim glasom i prvim školskim zvonom pozvala nas je da kroz rad, igru i učenje upoznamo sve njezine ljepote i čari. Iz starih bakinih ormara izvukla je svoje najljepše ruho, dukate te sva ponosna prošetala  ulicama Vinkovaca, kroz manifestaciju, i to, 52. Vinkovačkih jeseni. Manifestacija je to, koja okuplja mnoštvo kulturno – umjetničkih društava iz Lijepe Naše, ali i iz drugih zemalja, koja svu svoju raskoš i običaje naših starih prikazuju u svoj svojoj ljepoti.

Tako su, između ostaloga, i učenici 6.a razreda naše škole pod vodstvom svoje razrednice Katarine Petrović, odlučili kroz literarno – likovni izričaj, prikazati i svoj odnos poštovanja i divljenja prema tradiciji. Neki učenici, i sami sudionici Vinkovačkih jeseni, posebno njeguju svoj odnos prema kulturi i baštini, sudjelujući tako u radu kulturno- umjetničkih društava u našem mjestu, kao i nastupajući. Kroz učenje i redovnu nastavu, učenici na taj način upoznaju i svoje korijene, upoznavaju folklornu baštinu Slavonije nam prebogate, ali i ostalih krajeva Hrvatske.  Učenici su ti koji, sasvim iskreno, i srcem vole, što pokazuju i njihovi radovi. Otvorimo se ljepoti, mirisima, okusima koje nam pruža jesen.

Zašto je jesen toliko primamljiva, toliko lijepa... Ljepota je u oku promatrača, a ljepotu vidi onaj koji je ljepote i sam pun...

Vinkovačke jeseni

Vinkovačke jeseni su tradicionalni hrvatski folklorni festival u Vinkovcima. Prve Vinkovačke jeseni su organizirane u rujnu 1966.  te su ubrzo nakon toga postale jedan od najpoznatijih festivala u cijeloj Hrvatskoj. U prvome planu ovog festivala su narodni plesovi, nošnje i običaji, kako bi se različite tradicionalne vrijednosti iz narodnog života Slavonije očuvali. Ove godine su 52. Vinkovačke jeseni, a tema je: „Iz Slavonije“

Andrijana Lamešić, 6.a

Vinkovačke jeseni

Ove godine su 52. Vinkovačke jeseni po redu. One čuvaju tradiciju Slavonije. Vinkovačke jeseni su osnovane 1966. u rujnu. Svake godine se obilježavaju mimohodom u nošnjama. Na Vinkovačkim jesenima najčešće se jedu slavonske delicije: kulen, čobanac, kiflice, listarići itd. Sve je ukrašeno tikvicama, suncokretima i lijepim slamnatim ukrasima s pratnjom zvuka slavonskih pjesama.

Anja Mićić, 6.a

52. Vinkovačke jeseni

Što su Vinkovačke jeseni? Vinkovačke jeseni su tradicionalni hrvatski folklorni festival u Vinkovcima. Kada je osnovan festival Vinkovačke jeseni i što je on postao? Festival Vinkovačkih jeseni je osnovan 1966. Te je ubrzo postao najveći i najpoznatiji događaj Vinkovaca. Kada se održavaju Vinkovačke jeseni? Održavaju se svake godine u mjesecu rujnu koji je ujedno i početak jeseni po kojoj je ovaj festival i dobio ime.  Koji je razlog osnivanja festivala? Razlog za osnivanje festivala  je taj što je godišnje doba jesen to koje Slavonce za njihov mukotrpan rad najviše nagradi. Što se s festivalom pokušava objasniti? S ovim se festivalom pokušava objasniti manire slavonskog puka, njegov smisao za humor  te slavonski način života. Što gledatelji saznaju? Raznovrsnost folklora i baštine i izvan granice Lijepe Naše. Kako je nastala manifestacija? Kada se nad našim krajem nadvila prijetnja od zaborava naših običaja i pjesme. Što je svečani mimohod? Grupa ljudi koja ide ulicama Vinkovaca. Što je najveće kolo? Svi sudionici koji plešu na stadionu završno kolo poslije mimohoda. Što su folklorne večeri? Pjevaju se pjesme iz cijele zemlje u kojima sudjeluju razni KUD-ovi. Što su šokački divani? Prikazivanje običaja nekadašnje Slavonije. Što je hip – hop Orion? Priredba u organizaciji  udruge Hip – Hop Vinkovci koja predstavlja urbani skok u moru kulturnih događaja, ali i plesači iz cijele Slavonije.

Marija Marijanović, 6.a

Vinkovačke jeseni

Festival Vinkovačke jeseni osnovan je 1966. godine te je ubrzo postao najveći i najpoznatiji kulturni događaj grada Vinkovaca, Slavonije pa čak i cijelog dijela kontinentalne Hrvatske.

Vinkovačke jeseni održavaju se svake godine u mjesecu rujnu koji ujedno označava početak jeeni. Najposjećenija priredba tijekom festivala je svečani mimohod – grupa ljudi koji idu ulicama grada Vinkovaca. Ove godine obilježavaju se 52. Vinkovačke jeseni. Festival Vinkovačke jeseni čuva hrvatsku tradiciju i zato svima preporučujem od srca da ih posjete.

Mia Mićić, 6.a

« Travanj 2024 »